Teologiczne zasady interpretowania Pisma Świętego.
1. Zwracać uwagę na treść i jedność całej Biblii.
2. Czytać w Tradycji całego Kościoła.
3. Uwzględniać analogię wiary.
Oznacza to, że:
Pierwszą zasadą przy interpretowaniu każdego fragmentu Pisma Świętego jest odwołanie się do całości Biblii – szukamy więc jej „jedności”. Biblia ukazuje zbawienie człowieka, które było zapowiadane w Starym Testamencie,, a jego realizacja dokonała się w Chrystusie w Nowym Testamencie. Mówimy, że „Nowy Testament był ukryty w Starym, a Stary w Nowym znalazł wyjaśnienie”.
Drugą zasadą jest uwzględnienie Tradycji Kościoła, którą tworzą starożytne wyznania wiary, wypowiedzi soborów, nauczanie papieży itd. Urząd Nauczycielski Kościoła strzeże słowa Bożego i je wyjaśniaj, troszcząc się by, nikt nie dokonał niewłaściwych zmian w jego interpretacji. W tej trosce jest wspierany przez Ducha Świętego. Chcąc dobrze zrozumieć przesłanie tekstu biblijnego, warto się posłużyć komentarzem do niego, którym jest np. przypis w Biblii.
Metoda pięciu palców
Przed studiowaniem Bożego słowa należy się wewnętrznie uspokoić i wyciszyć oraz pomodlić do Ducha Świętego. Przedmiotem studiowania mogą być różne fragmenty Biblii. Po przeczytaniu – najlepiej kilkukrotnym – należy odpowiedzieć na pięć pytań. Lewa dłoń może służyć za ściągawkę, dzięki której łatwiej ci będzie je zapamiętać:
1. Palec serdeczny, czyli ten od pierścionków zaręczynowych i obrączek – Szukamy, co ten fragment mówi o Bożej miłości ?
2. Palec wskazujący, którym można pogrozić, gdy ktoś narozrabia – Co w ten fragment mówi o grzechu?
3. Kciuk, którym życzymy sobie powodzenia – Czy są w tym-fragmencie jakieś wskazówki dla życia – co dobrego mogę zrobić?
4. Palec środkowy, niejako oś, wokół której wszystko się obraca—-Jaka jest główna myśl tego fragmentu? Jak można ją wyrazić w jednym zdaniu?
5. Zagięty mały palec, który układa się wznak zapytania – Czego nie rozumiem w tym fragmencie? Na jakie pytanie nie potrafię odpowiedzieć?