Przygotowanie do sakramentu bierzmowania
Zasady przygotowania do bierzmowania w naszej parafii 2021/202201/09
PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA W ROKU 2021/2022
- Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
- Na rozpoczęcie przygotowania kandydaci przynoszą do kościoła zgodę rodziców, która jest warunkiem formalnego rozpoczęcia przygotowania.
- Systematyczny udział we Mszy świętej niedzielnej oraz obowiązujące święta kościelne o godzinie 10.00. Kandydaci uczestniczą w liturgii na miejscach wyznaczonych w świątyni, biorą czynny udział w liturgii poprzez włączenie się w przygotowanie czytań, śpiewu psalmu i pieśni. Wraz z dziećmi komunijnymi kandydaci tworzą grupę, z którą pan organista prowadzi śpiew.
- Udział w zbiórkach ofiar na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w październiku i innych.
- Systematyczna spowiedź święta (raz w miesiącu).
- W każdy I piątek miesiąca uczestniczy w adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy świętej.
- Kandydat powinien także uczestniczyć w ciągu roku w nabożeństwach okresowych: różaniec (październik), Droga Krzyżowa i gorzkie Żale (Wielki Post), maryjne (maj) i do Serca Pana Jezusa (czerwiec).
- Uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych i adwentowych.
- Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie szkolnej.
- Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów przy Parafii w terminach ustalonych odgórnie. Każdy kandydat musi mieć ćwiczeniówkę „ Otrzymacie Jego moc” oraz indeks. Spotkania formacyjne odbywać się będą w sobotę o godzinie 11.00 w kościele.
- Do pobrania:
- zgoda rodziców
- instrukcja o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania
- rodo
Miesiąc pażdziernik07/10
Po co nam dary Ducha Świętego?07/10
Sakramenty bierzmowania, chrztu i Eucharystii nazywane są sakramentami inicjacji, albo wtajemniczenia chrześcijańskiego. W nazwie tej chodzi o podkreślenie, że za ich pośrednictwem dokonuje się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju przejście człowieka do nowego i definitywnego życia z Bogiem.
Z wejściem tym łączy się konieczność dokonania wyboru dotyczącego ostatecznego przeznaczenia człowieka. Wraz z wyborem Boga i zapoczątkowanego przez Syna Bożego - Jezusa Chrystusa - królestwa Bożego człowiek zostaje włączony do Kościoła - Ciała Chrystusa. W ten sposób wkracza w nową jakość swojego życia, otrzymując przy tym żywotną siłę, której źródłem i dawcą jest Chrystus. Trzeba również zaznaczyć, że wydarzenia te w żadnym wypadku nie przeszkadzają w realizacji własnego życia. Pomagają natomiast w osiąganiu pełni człowieczeństwa ofiarowanego przez Boga.
Nazywając bierzmowanie1 sakramentem dojrzałości Kościół pragnie zaznaczyć, że przyjmujący go chrześcijanin zostaje umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra. Chrześcijanie wierzą w otrzymanie w tym sakramencie szczególnej mocy Ducha Świętego, który zachęca i uzdalnia do świadczenia o Chrystusie w Kościele i w życiu publicznym. Znaczenie tego sakramentu można przyrównać do wydarzeń związanych z zesłaniem Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy. Już przed tym wydarzeniem uczniowie Jezusa byli zaczątkiem Kościoła, wspólnotą wierzącą w zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Dopiero jednak wydarzenie zesłania na nich Ducha Świętego spowodowało, że wspólnota ta stała się dla świata widzialnym znakiem udzielonego światu daru zbawienia (Dz 2, 1—47). W następstwie czego Apostołowie napełnieni Jego mocą odważnie zaczęli głosić ówczesnemu światu dobrą nowinę o zbawieniu.